Zobowiązania chlebodawcy względem pracobiorcy

Obowiązki chlebodawcy w stosunku do pracobiorcy możemy w zasadzie podzielić na szczegółowe oraz ogólne. Wszystkie wynikają z przepisów kodeksu pracy czy regulacji szczegółowych.


wykład
Dodane przez: hackNY.org
Treści źródłowe: http://www.flickr.com


obowiązek angażowania pracownika oraz obowiązek wypłacania pracownikowi uposażenia za pracę to dwa najistotniejsze ogólne obowiązki chlebodawcy. Pracodawca zobowiązany jest angażować pracowników zgodnie z kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym pracobiorcy, a także jego stanem zdrowia. Zatrudnianie musi odbywać się przy zajęciach, jakie są dozwolone dla poszczególnych osób. Pracodawca ma zadanie zaznajamiania pracowników, jacy podejmują pracę z zakresem ich zadań, a także z ich upoważnieniami.


Pracodawca musi zaaranżować proces produkcyjny i zagwarantować, aby przebiegał on w obranym porządku pracy. Dokładnie przejawia się to w tym, że chlebodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikom narzędzi i materiałów niezbędnych do realizowania powierzonej pracy. Chlebodawca powinien nadto czuwać nad tym, by wiążący w zakładzie porządek pracy był przestrzegany poprzez pracowników. W owym celu musi ogłosić regulamin pracy i wszelakie wewnętrzne zarządzenia, jakie mają temu służyć.


Następne teksty

Ubezpieczenia społeczne jako system zabezpieczeń pieniężnych i rzeczowych

księgowość
Dodane przez: wam kat
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Ubezpieczenia społeczne to system zabezpieczeń finansowych i rzeczowych przysługujących pracującym i ich rodzinom w razie chorób, niezdatności do pracy, śmierci, czy macierzyństwa.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.