Zalegalizowanie bytu i zatrudnienia w Polsce, czyli jak obcokrajowiec może starać się o prawa i dodatkowe względy.

Pracując można zaobserwować jak wielu obcokrajowców, szczególnie ze wschodniej partii Europy przyjeżdżają do naszego kraju, mając nadzieje na lepsze szanse rozwoju. Co trzeba wykonać, by móc uzyskać kartę pobytu obcokrajowca, która daje przepustkę do przywilejów i dodatkowych względów. Karta pobytu cudzoziemca jest to zaświadczenie znaczący dla migrantów.

Cudzoziemniec
Dodane przez: osseous
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Potwierdza on personalia migranta. Ważniejszą zaletą płynącą z tego dokumentu jest uprawnienie podróżnika do podróżowania bez konieczności posiadania wizy. Jest ona niejako paszport. Dokument tą wydaję się cudzoziemcowi, który ma przyzwolenie na obecność w kraju czasowy, stały, rezydenta długoterminowego UE i ze powodów humanitarnych. Ważne jest, że jeśli zmienią się informacje lub też wygląd twarzy, należy wymienić kartę, w celu uniknięcia jakichkolwiek trudności przy przekraczaniu granic.

Następne teksty

Możliwości dotyczące legalizowania pobytu w Polsce

polska na mapie
Treści źródłowe: pixabay.com
Cudzoziemcy będący na terenie naszego kraju, jak i Polacy rozsiani po rozmaitych zakątkach na świecie powinni mnóstwo wiedzieć na temat legalizacji pobytu w danym miejscu. Ten temat musimy zgłębić. Szczególnie dobrze będzie wówczas, gdy do naszej dyspozycji będzie doświadczony adwokat imigracyjny.


Organem wydającym kartę jest przeważnie Wojewoda, który takie pozwolenie wydał. Jeżeli obcokrajowiec jest w Polsce ze względów humanitarnych to takowy dokument wydaje komendant Straży Granicznej lub komendant placówki Straży Granicznej, który też udzielił pozwolenie na pobyt. Ważne, żeby pamiętać, że pierwsza karta pobytu cudzoziemca dawana jest z urzędu (chociaż tutaj też są wyjątki), o kolejną zaś trzeba składać podanie i kosztuje ona 50 zł - więcej o pobycie cudzoziemnców w kraju. Teraz opiszmy samym procesem wydawania dokumentu. Nie jest on skomplikowany, a zależy od przychylnie skończonego procesu, po otrzymaniu postanowienia administracyjnej.
Na wielu stronach internetowych możemy wyszukać szablony wniosków, którymi można się posłużyć. Jednakże odstępstwem od reguły jest karta na zgodę na pobyt czasowy, którą dostaje się bez żadnych wniosków. Nie oznacza to też, że unikniemy wszystkie formalności. Znaczące jest, aby dostarczyć zaświadczenie o zameldowaniu oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty. Następnie trzeba poczekać, gdyż w tym czasie następuje polecenie zrobienia karty.

Kartę odbieramy osobiście. Zanim jednak migrant ją dostanie, będzie musiał złożyć odciski palców. Wtedy Wojewoda starannie sprawdza czy dokument trafia we dobre ręce i na tym koniec ogółu formalności. Wniosek przydaje się jeśli takowa dokument zostanie zapodziana, zniszczona, bądź jest wyrabiana po raz drugi po utracie ważności. Karta pobytu cudzoziemca upraszcza obcokrajowcom życie na terenie naszego kraju. Jeżeli planuje spędzać on dłużej niż 3 miesiące to ważne, aby postarać się o takowy kartę.
2018/02/05, 11:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.