Wszystko o podatkach lokalnych

Nie ma jednobrzmiącej zgodnej z prawem definicji podatku lokalnego. Podatki jak też opłaty kwalifikowane przez prawodawcę do kategorii lokalnych podatków zostały co prawda enumeratywnie wyliczone w ustawie o daninach i opłatach lokalnych, jednak na liście owej nie znajdują się inne świadczenia podatkowe, które mają przymioty podatków lokalnych, lecz uregulowane są w innych ustawach.

Zgodnie z doktryną prawa finansów publicznych podatki lokalne stanowią te daniny, wobec jakich jednostki samorządu terytorialnego posiadają władztwo podatkowe. Zawiera one prawo organów jednostek samorządu lokalnego do poboru wyznaczonych podatków (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-uzyczenia-lokalu-wzor-z-omowieniem) na rzecz miejscowego budżetu i do kształtowania wymiaru tych podatków przede wszystkim poprzez możność ustalania konkretnych stawek podatkowych jak też wdrażania ulg i zwolnień.

Następne teksty

Domowe i firmowe finanse

pieniądze
Dodane przez: A_Peach
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Nasze dochody nie rosną, a wciąż pojawiają się nowe koszty. W jaki sposób zatem zachować równowagę finansową przez cały rok? To realne, pod warunkiem iż ustalimy roztropny plan działania oraz nie zabraknie nam konsekwencji.


zielony klawisz tax na klawiaturze
Dodane przez: GotCredit
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Wziąwszy pod uwagę przepisy ustawowe i doktrynę prawa finansów publicznych do kategorii lokalnych podatków przynależą: podatek od nieruchomości, uregulowany ustawą o podatkach jak też opłatach lokalnych, podatek od środków transportowych, uregulowany rozporządzeniem o podatkach i opłatach lokalnych: podatek agrarny, uregulowany regulacją o podatku rolnym, podatek leśny, uregulowany ustawą o podatku leśnym, podatek dochodowy płacony w formie karty podatkowej, uregulowany rozporządzeniem o zryczałtowanym podatku dochodowym od poniektórych przychodów osiąganych poprzez osoby fizyczne, podatek (usługi prawnicze we Wrocławiu) od sched a także darowizn, uregulowany rozporządzeniem o podatku od spadków oraz darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych, uregulowany ustawą o podatku od działań cywilnoprawnych - www.wandasudol.pl - podatki, olsztyn.... Na mocy innych regulacji ustawowych rady gminy czy też burmistrzowie, wójtowie, prezydenci mogą w pewnym zakresie kształtować poniektóre elementy konstrukcyjne tych podatków, przede wszystkim stawki podatkowe a także ulgi oraz zwolnienia.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.