W naszym kraju odzyskiwanie należności zazwyczaj zakańcza się na windykacji polubownej i bez drogi sądowniczej?

Windykacja to pewna z metod dochodzenia swych roszczeń za pomocą wierzyciela - czyli osobę mającą uprawnienia do postulowania od dłużnika wykonania powinności pieniężnego lub względnie rzeczowego - ale w dosłownym i początkowym znaczeniu znaczy także obronę ostateczną, a czasem także zemstę. Jej początki sięgają Cesarstwa Rzymskiego i aksjomatu "rei vindicato", które w swobodnym tłumaczeniu oznacza roszczenie windykacyjne na mocy którego można było upominać się o swoją własność znajdującą się w obcym, nieuprawnionym dysponowaniu.
windykacja
Dodane przez: Ken Teegardin
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Roszczenie windykacyjne działa nadal jako pojęcie i łączy się z ochroną praw własności wierzyciela, innymi słowami właściciela, współwłaściciela lub użytkownika wieczystego. Windykacja (zobacz i porównaj) kojarzona jako proces ma za zadanie należne kwoty oraz rzeczy wierzyciela. Występują dwie powszechne procesy windykacyjne: windykacja miękka i twarda. Ta pierwsza dotyczy metody dowodzenia swoich racji przez wierzyciela bez przechodzenia przez ścieżkę sądową. Windykatorzy są w tym okoliczności są znacząco bardziej cierpliwi i kompromisowi wobec dłużników, gdyż chcą dokonać sprawę możliwie jak najbardziej arbitrażowo.

Jest to raczej monitorowanie dłużnika niż siłowe rozwiązanie. Typ ten wykorzystywany jest przede wszystkim przez biura informacji gospodarczej szczególnie przez wręczanie wezwania do zapłaty z równoczesnym ostrzeżeniem, że w przypadku nie wywiązania się dłużnika ze zobowiązania, informacja o jego długu zostanie doręczona do państwowych BIG-ów na przykład do Krajowego Rejestru Długów. W chwili olania przez dłużnika tego rodzaju ponaglenia, następnym krokiem jest wpisanie go do rejestru prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Tego typu windykacja wykonywana jest przeważnie tylko w stosunku do dłużników, którzy stali się nimi całkiem niedawno, nie istnieje więc potrzeba używania wobec nich ostrych strategii procesu windykacyjnego - idź na stronę.


Następne teksty

Egzekwowanie spłaty długów czyli ciężka praca komornika

komornik sądowy tarnowskie góry
Dodane przez: Baumit
Treści źródłowe: Baumit
W każdym województwie na pewno działa izba komornicza. Czasy są takie, że dziesiątki tysięcy osób ratują swoje budżety kredytami, lecz to złudny ratunek - brak dochodów sprawia, iż dłUGi, zamiast maleć, powiększają się, i wówczas do działania musi wkroczyć komornik.


Egzekwowanie spłaty długów to na pewno bardzo trudne zadanie.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.