W jaki sposób skutecznie zarządzać budżetem domowym?

Nasze dochody wcale nie rosną, a wciąż pojawiają się nowe koszty. W jaki sposób więc zachować finansową równowagę? To realne, pod warunkiem że określimy wyważony plan działania a także nie zabraknie nam konsekwencji.


Początek wakacji sprzyja podejmowaniu postanowień – również tych o finansowym charakterze.
Z zasady z optymizmem patrzymy wtenczas w przyszłość jak też snujemy odważne plany zakupów, remontów czy też wyjazdów. Zdecydowanie obiecujemy sobie, że zaczniemy szczędzić lub inwestować. Kolejne tygodnie bezlitośnie weryfikują nasze zamierzenia: portfel przez wakacje wyszczuplał w przeciwieństwie do pliku rachunków do uiszczenia. Do tego na każdym kroku wabią nas sklepowe superokazje, którym nie za każdym razem umiemy oraz chcemy się opierać.


fundusze
Dodane przez: Didriks
Treści źródłowe: http://www.flickr.com


Najważniejszy jest dobry plan. Najpierw weźmy pod lupę najbliższy miesiąc. Zanotujmy na kartce czy też w komputerze wszelkie fundusze, którymi dysponujemy: pensja (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-wystawianie-dokumentow-kp-jest-obowiazkowe) plus inne pewne przychody, a potem czekające nas opłaty sztywne, takie jak czynsz, raty i kwoty, jakie musimy określić na życie: żywność, środki czystości, utrzymanie pojazdu i inne wydatki. Tym sposobem zorientujemy się, czy dysponować będziemy nadmiarem – wolną sumą, jaką można przeznaczyć na inne zamysły. Po zreasumowaniu nadchodzącego miesiąca weźmy do ręki kalendarz i spróbujmy podobnie rozpatrzyć – miesiąc po miesiącu – cały rok.
Co zrobić, gdy bilans wychodzi ujemny i nie ma szans na zwiększenie przychodów? Najpierw warto poszukiwać rozwiązań najprostszych jak też bezkosztowych (ale nie zawsze bezbolesnych), przede wszystkim polegających na racjonalizacji sumptów.
2018/01/28, 07:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.