Urlopy pracownicze, czyli co pracodawca musi o nich widzieć. Zobacz koniecznie!

Na początek dobrze jest powiedzieć o tym, czym jest urlop. Urlop, jest to czas wolny pracownika od świadczenia pracy na rzecz chlebodawcy. Sprawy urlopowe są regulowane przepisami kodeksu pracy. Zatrudniony może wnioskować o udzielenie mu urlopu jednak nie oznacza to, iż pracodawca zawsze ma obowiązek go udzielić.

Urlop (jak zabezpieczyć dom w trakcie urlopu?)
śpiący niemowlak
Dodane przez: Alexander Lyubavin
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowę o pracę. Jeśli angażujesz pracobiorców na podstawie umów cywilno-prawnych na przykład umowa o dzieło albo umowa zlecenie to ze względu na swoistość tych umów nie nie ma mowy o urlopie. Naturalnie, jeśli pragniesz zapłacić zatrudnionemu za dzień wolny to możesz, jednak nie jest to normowane przepisami prawa a jedynie waszymi dwustronnymi ustaleniami. Urlop wypoczynkowy. Tego rodzaju urlop przysługuje każdemu pracownikowi zaangażowanemu na podstawie umowy o pracę. W założeniu celem tego urlopu jest "regeneracja sił jak też wypoczynek pracobiorcy" – to czy pracownik faktycznie odpoczywa pracodawcę zupełnie nie interesuje, dlatego że często urlop (polecamy) sprowadza się do remontu mieszkania czy dwutygodniowej balangi na działce po której nasz „wypoczęty” zatrudniony powraca do pracy pełen nowych sił a także zapału do kolejnych wyzwań . W czasie urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenia takiej, jakie dostawałby gdyby w tym samym czasie standardowo pracował. Urlop bezpłatny jest to pauza w wykonywaniu pracy przez pracobiorcę, na jego pisemny wniosek. Pracodawca nie może zmusić pracobiorcy do złożenia podobnego wniosku. Pracobiorca nie otrzymuje uposażenia za urlop bezpłatny jednocześnie w czasie jego trwania pracobiorca nie może być zwolniony.


Następne teksty

Zatrudnienie w innym kraju dla kobiety po czterdziestce - dlaczego nie?

rozmowa rekrutacyjna
Dodane przez: WOCinTech Chat
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Coraz częściej panie decydują się na podjęcie zatrudnienia jako opiekunki starszej osoby. Jeżeli to możliwe, można rozważyć wyjazd do pracy za granicę.
Rzecz jasna pensje proponowane za wykonanie tego typu pracy w kraju i za granicą różnią się odczuwalnie.

Urlop macierzyński
składki zus
przypada paniom pracującym, jakie w czasie swego zatrudnienia urodziły dziecko. Celem urlopu jest zapewnienie kobiecie odpoczynku po porodzie a także zapewnienie jej opieki nad dopiero co narodzonym dzieckiem. Urlop ten jest w pełni płatny, to znaczy pracownica przebywająca na podobnym urlopie dostaje pełne honorarium. Urlop tenże opłaca ZUS. Celem otrzymania go musimy wypełnić odpowiednie ZUS formularze - formularz ZUS.
Gdy angażujesz pracownika co najmniej od 6 miesięcy może on wystąpić o urlop wychowawczy. Czyli bezpłatny urlop mający na celu piastowanie osobistej opieki pracobiorcy nad dzieckiem. Urlop taki może trwać nawet do 3 lat (sprawdź: komu przysługuje ulop wychowawczy). Urlop nie powinien jednakże trwać dłużej aniżeli do ukończenia szóstego roku życia przez dziecko.
Do ZUS-u spływają składki emerytalne i rentowe. Jeżeli jako chlebodawca spóźnisz się z zapłatą, przydać ci się może kalkulator odsetek (http://poradnik.wfirma.pl/kalkulator-odsetek-ustawowych).
2018/06/04, 10:32
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.