Efektywna ocena pracobiorcy

Każdy biznesmen co jakiś czas dokonuje diagnozy swych pracowników. Informacje takie jak efektywność oraz umiejętność współpracy z innymi pracownikami mają wpływ nie tylko na podjęcie decyzji co do losu poszczególnego pracownika, lecz przede wszystkim mogą przełożyć się na przychód przedsiębiorstwa.
Zwolnienie pracownika to często ostateczność. Dobry szef w pierwszej kolejności stara się wyszukać adekwatne miejsce dla kłopotliwego pracownika, wychodząc z założenia że ponieważ kogoś zatrudnił, potrzebne są mu jego zdolności. Poza tym pracobiorca to też konkretne wydatki.

Strategii na weryfikację ludzi jest dużo. Najprostsza ocena (więcej o ocenie pracownika - https://www.behavio.pl/) pracownicza to zwykły monitoring. Ta metoda ma jednak sporo wad. Główną jest to, że zazwyczaj przełożonemu trudno może być zachować neutralność.
pracownicy podczas konferencji
Dodane przez: Dell Inc.
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Jednocześnie wiadomo że pracownicy w obecności szefa podświadomie będą próbować zgadnąć oczekiwania przełożonego, co może wpłynąć na neutralność wyników, a przez to na trafność decyzji.

Stąd warto pomyśleć nad zleceniem tychże badań wyspecjalizowanej jednostce. Takie wyjście pozwala nie tylko zachować neutralność. Osoba wykonująca badanie nie będzie zaangażowana emocjonalnie w stosunku do badanej grupy bądź osoby, ocena pracownicza będzie więc wyższa jakościowo. Profesjonalista posiada także zwykle większą wiedzę na temat psychologii, w związku z czym łatwiej dostrzeże mniej jasne powody komplikacji.

Następne teksty

Interesujące i ogromnie ciekawe oferty pracy w Solid Security

Firma ochroniarska
Firma Solid Security działa na rynku od roku 1991 oraz oferuje różnorodne usługi z obszaru monitoringu oraz ochrony stacjonarnej. Firma cieszy się wybornymi opiniami, jej wieloletnie doświadczenie z pewnością ma znaczny wpływ na wysoką jakość oferowanych przez nią usług.


Jednym ze sposobów pozyskania rzeczowych danych o pracowniku bądź pracownikach jest ocena 360 stopni. Metoda ta polega na sporządzeniu kwestionariusza skierowanego do badanego pracownika i jego bezpośredniego otoczenia.
pracownik w biurze
Dodane przez: Victor1558
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Na te same pytania dotyczące badanego odpowiadają: bezpośredni przełożony, podlegli pracownicy, równorzędni pracownicy a nawet jednostki z zewnątrz (dla przykładu klientela). Moglibyśmy ocenę tę obrazowo przyrównać do okręgu oplatającego osobę badaną, stąd jej miano: ocena 360 stopni.

Ocena pracownicza nie jest wyłącznie metodą na podniesienie efektywności firmy. Przydaje się również osobie badanej, bowiem w sposób bezstronny pokazuje w jaki sposób dana osoba jest postrzegana przez otoczenie. Dzięki tejże wiedzy pracownik może zadbać o swój osobisty rozwój.
2018/04/27, 12:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.