Przemieszczasz się zazwyczaj samolotem? W takich przypadkach powinieneś nader dobrze znać wszelkie przysługujące Ci prawa

Latanie samolotem w współczesnych czasach zdecydowanie jest o wiele bardziej popularne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj bilety lotnicze można kupić za tak dobrą cenę, że latanie często jest nawet o wiele tańsze niż przemieszczanie się w jakikolwiek inny sposób. Z drugiej jednakże strony podczas podróży samolotem niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, kiedy coś idzie nie tak - wtedy dobrze znać wszelkie przysługujące Ci uprawnienia oraz wiedzieć dobrze, co możesz wywalczyć w danej sytuacji.


pasażer
Dodane przez: http://www.sxc.hu
Treści źródłowe: http://www.sxc.hu
Często dochodzi do opóźnienia lotu, którym miałeś lecieć. Wtedy zazwyczaj obowiązki przewoźnika uzależnione są między innymi od tego, na jak dużym dystansie miałeś podróżować i jak długo opóźniony jest przelot. Przewoźnik z pewnością jest zobowiązany udzielić Ci wszelkich informacji na temat tego, kiedy zaplanowany jest odlot samolotu. Jeżeli opóźnienie jest spore, wówczas przewoźnik jest obowiązany do zapewnienia Ci jedzenia oraz picia. Na dodatek masz prawo przeprowadzić dwie rozmowy telefoniczne na jego koszt. Kiedy samolot jest spóźniony tak mocno, że odlot odbędzie się dopiero kolejnego dnia, wówczas przewoźnik będzie musiał zagwarantować Ci nocleg.


Zazwyczaj będziesz musiał sam znaleźć sobie hotel i za niego zapłacić, a dopiero później otrzymasz zwrot kosztów, jednak niejednokrotnie zdarza się, że to właśnie przewoźnik zajmuje się zorganizowaniem noclegu. Na dodatek w przypadku sporego opóźnienia lotu będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie, które również zależne jest od wielkości opóźnienia oraz od dystansu.

ludzie
Dodane przez: Franklin Heijnen
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Jeśli natomiast Twój lot zostanie w ogóle odwołany, wtedy przysługują Ci praktycznie takie same prawa pasażera jak te przysługujące ludziom, których lot został spóźniony. W dodatku przewoźnik ma obowiązek zapewnić Ci przelot na tej samej trasie własnymi liniami (kolejnym lotem albo przelot zorganizowany przez innego operatora. Jeżeli nie ma zupełnie takiej możliwości albo na skutek odwołanego lotu cała podróż utraciła dla Ciebie znaczenie i nie interesuje Cię możliwość lotu w innym terminie, wtedy możesz ubiegać się o zwrot kosztów za bilet. Dodatkowo oczywiście przysługuje Ci odszkodowanie (link), którego wielkość jest uzależniona od rodzaju lotu.

Pamiętaj, że niewątpliwie dobrze jest znać wszystkie swoje uprawnienia i móc z nich skorzystać jeżeli spotka Cię taka sytuacja.
Więcej: http://www.skylegal.pl/legislation.php.
2018/02/02, 14:44
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.