Ochrona prawna odmian roślin to złożone zagadnienie. Dobrze jest poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie

Spore grono osób twierdzi, że praca rolnika czy ogrodnika jest niezbyt skomplikowanym zajęciem. Nic bardziej mylnego. Na codzienność osób zajmujących się uprawą roślin jadalnych składa się szereg kompleksowych elementów.
Poza męcząca pracą fizyczną, rolnicy muszą także dbać o to, by ich produkty spełniały określone przez prawo normy.


Wysokie normy nie dotyczą jednak wyłącznie plonów. W naszym kraju ochroną prawną objęte zostały także nasiona, z czego niestety nie wiele osób zdaje sobie sprawę. prawna ochrona roślin to zagadnienie, które reguluje ustawa z 26 czerwca 2003 roku. Ludzie trudniący się rolnictwem czy sadownictwem mają obowiązek znać dokładną nazwę odmiany rośliny, którą hodują. Co więcej ustawa narzuca na nich obowiązek nabywania nasion jedynie od sprzedawców posiadających licencję.


badanie znaku
Dodane przez: stephen bowler
Treści źródłowe: http://www.flickr.com


Odrębną kwestią jest tak zwane wyłączne prawo hodowcy do odmiany rośliny. Jeśli rolnik wyhoduje całkowicie nową odmianę istniejącej już rośliny, może ubiegać się o uzyskanie wyłącznych praw do tej odmiany, z czego wynika szereg różnych obowiązków i korzyści. Ochrona prawna roślin jest niezwykle złożoną dziedziną i dlatego warto poprosić o pomoc prawników, którzy specjalizują się w prawach własności intelektualnej.

Czytaj też http://www.jwp.pl/uslugi/mediacje/
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.