Niezgoda na nowe zatrudnienie a odprawa – czy nowe ustawodawstwo jest skuteczniejsze w tej kwestii?

W związku z coraz częstszym przechodzeniem na umowy dzieło i zlecenie, etaty ulegają redukcji lub ulegają dzieleniom. Zmiana wynagrodzenia, która wynika zazwyczaj ze zmiany formy zatrudnienia (zwłaszcza na mniej korzystnych warunkach) sprawia ból głowy nie tylko pracującym. Nie dziwi, że pracujący wiele lat na umowie o pracę nie zamierzają przyjąć wiadomości szefa o zmianie zatrudnienia na pół etatu, czy dzieło.
prawo
Dodane przez: controlarms
Treści źródłowe: www.flickr.com
Prawnicy również nie ułatwią sprawy - nie dają bowiem prostej odpowiedzi, jak interpretowane jest wypowiedzenie zmieniające a odprawa - http://kancelariaprawnajr.pl/blog/prawo Balduin Pfnür-pracy/wypowiedzenie-zmieniajace-a-prawo-do-odprawy-pienieznej/. W otoczce zagrożenia, sporo pracowników ukrywa emocje - biorą jakąkolwiek inną formę pracy jako tymczasowe rozwiązanie, licząc na późniejszą zmianę. W obawie przed całkowitą redukcją stanowisk nie będą ryzykować zmiany miejsca pracy i starania się o odprawę. Skoro nie ma redukcji, nie ma grupowych zwolnień ani pojedynczych odejść. Pracodawcy tną koszty i składki nie tracąc przy tym załogi. Co także istotne – nie ma prawnego obowiązku wypłacania ciągle pracującym odprawy.

Problem następuje w chwili, kiedy nowe warunki są dla pracującego „nie do przeskoczenia”. Czyli wtedy gdy nie godzi się on na przedłużenie warunków pracy na nowych zasadach. Według prawa należy się dla niego odprawa. W tym miejscu problem urasta jeszcze bardziej ogniskując obie strony – szef ma możliwość niewypłacenia odprawy > odprawy emerytalne, powołując się na ustne i raczej niecenzuralne rozstanie pracownika z zakładem pracy.


Następne teksty

Czemu w czasie najmu mieszkania konieczne jest spisanie umowy najmu?

wzór umowy najmu
Dodane przez: Rental Realities
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Niemało osób wynajmuje obecnie mieszkanie, bowiem nie każdy ma ewentualność kupna własnego M4. Niemniej w toku wynajmowania mieszkania zależy zachować sporą ostrożność. Na nieszczęście co rusz zdarzają się sytuacje, iż ktoś trafia na nieuczciwych najemców, przykładowo takich, jacy po upływie okresu wynajmu z bagatelnych przyczyn nie chcą oddać wynajmującemu kaucji.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.