Niezgoda na nowe zatrudnienie a odprawa – czy nowe ustawodawstwo jest skuteczniejsze w tej kwestii?

W związku z coraz częstszym przechodzeniem na umowy dzieło i zlecenie, etaty ulegają redukcji lub ulegają dzieleniom. Zmiana wynagrodzenia, która wynika zazwyczaj ze zmiany formy zatrudnienia (zwłaszcza na mniej korzystnych warunkach) sprawia ból głowy nie tylko pracującym. Nie dziwi, że pracujący wiele lat na umowie o pracę nie zamierzają przyjąć wiadomości szefa o zmianie zatrudnienia na pół etatu, czy dzieło.
prawo
Dodane przez: controlarms
Treści źródłowe: www.flickr.com
Prawnicy również nie ułatwią sprawy - nie dają bowiem prostej odpowiedzi, jak interpretowane jest wypowiedzenie zmieniające a odprawa - http://kancelariaprawnajr.pl/blog/prawo wizytówka Balduin und Pfnür PartGmbB wejdź-pracy/wypowiedzenie-zmieniajace-a-prawo-do-odprawy-pienieznej/. W otoczce zagrożenia, sporo pracowników ukrywa emocje - biorą jakąkolwiek inną formę pracy jako tymczasowe rozwiązanie, licząc na późniejszą zmianę. W obawie przed całkowitą redukcją stanowisk nie będą ryzykować zmiany miejsca pracy i starania się o odprawę. Skoro nie ma redukcji, nie ma grupowych zwolnień ani pojedynczych odejść. Pracodawcy tną koszty i składki nie tracąc przy tym załogi. Co także istotne – nie ma prawnego obowiązku wypłacania ciągle pracującym odprawy.

Problem następuje w chwili, kiedy nowe warunki są dla pracującego „nie do przeskoczenia”. Czyli wtedy gdy nie godzi się on na przedłużenie warunków pracy na nowych zasadach. Według prawa należy się dla niego odprawa. W tym miejscu problem urasta jeszcze bardziej ogniskując obie strony – szef ma możliwość niewypłacenia odprawy > odprawy emerytalne, powołując się na ustne i raczej niecenzuralne rozstanie pracownika z zakładem pracy.


Następne teksty

Coaching, consulting - profesjonalne rozwiązania dla przedsiębiorstw

Biznes, mężczyźni
Dodane przez: Biuro Prasowe Starter
Treści źródłowe: Biuro Prasowe Starter
W naszym pomocnym tekście przedstawiamy kwestia z dziedziny gospodarczej, które są niezwykle ważne w obecnym czasie. Powinien poznać je każdy przedsiębiorca pragnący zdobyć wiele w współczesnym, niełatwym finansowo świecie. Namawiamy do lektury.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.