Krótki opis najczęściej używanych sposobów i metod wyceniania wartości firm, spółek i przedsiębiorstw.

Przy sprzedawaniu jakiejś firmy bardzo ważną rzeczą jest zrobienie jej wyceny. W sumie takie wyceny przydatne są nie tylko w przypadku takich transakcji, ale też na przykład podczas negocjowania z bankami czy emisji akcji.


prawo
Dodane przez: Lukas Plewnia
Treści źródłowe: http://www.flickr.com


firma
Dodane przez: Junta Informa
Treści źródłowe: http://www.flickr.com


Dzięki wycenie zainteresowane osoby będą wiedziały, ile jest warta dana firma i w oparciu o to będą mogły podjąć jakieś decyzje. Tak naprawdę wycena spółek przeprowadzona być może kilkoma różnymi metodologiami, a wybór konkretnej będzie uzależniony od tego, w jakim celu ma być robiona i od charakteru danej firmy. Najbardziej popularne z nich to dochodowa, porównawcza i majątkowa, każda z nich będzie prezentować odmienne i niezależne podejście do problemu. W praktyce wyceny wymienionymi sposobami mogą się znacznie różnić, więc trzeba to mieć na względzie podczas wyboru.


Dyskusja specjalistów
Dodane przez: Ted Eytan
Treści źródłowe: http://www.flickr.com


W przypadku dochodowych metod wartość spółki szacowana jest w oparciu o pieniężne przepływy generowane przez spółkę, przy założeniu że będzie jej dalszy rozwój. Podstawą są tu wybiegające na kilka lat w przód prognozy finansowe. Z kolei wycena aktywów metodą porównawczą odbywa się poprzez porównanie wycenianego podmiotu z innymi firmami o zbliżonej wielkości i charakterze działalności. W przypadku tej metody czasami są problemy ze znalezieniem dobrych firm do porównywania.


Następne teksty

Jakie sprawy formalne są konieczne jeżeli planuje się kupić używane mieszkanie.

Internet - kadr
Dodane przez: Vishay Intertechnology
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Przy zakupie mieszkania używanego jest szereg formalności do spełnienia. Jeżeli nawet ktoś będzie miał wystarczającą ilość pieniędzy, to i tak od pewnych tematów nie uda mu się uciec, a tym bardziej jeżeli transakcja miałaby być kredytowana.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.