Komornik sądowy – co trzeba zrobić, by móc nim zostać?

Komornik sądowy to jeden ze szczególnie nielubianych zawodów, lecz mimo tego ktoś przecież musi sprawować tę posadę. A komornikiem wcale nie jest tak łatwo zostać. Należy zrealizować ściśle określone warunki, by móc cieszyć się powołaniem na to stanowisko.

prawo
Dodane przez: thierry ehrmann
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Dobrze jednak rozpocząć od tego, kim jest oraz co robi komornik sądowy. To funkcjonariusz publiczny, którego rolą jest wykonywanie czynności egzekucyjnych, naturalnie pod ustawiczną kontrolą sądu. Może również dostarczać różnego rodzaju powiadomienia sądowe, obwieszczenia czy protesty, w zależności od konkretnej sprawy.

W swoim działaniu musi postępować wedle prawa, nie mogą ponosić go emocje i powinien mieć nieposzlakowane opinie. Jego zachowanie reguluje również złożone ślubowanie oraz konieczność przestrzegania norm etycznych. Jak zatem stać się komornikiem?

Następne teksty

Zajęcie dla ludzi o silnych nerwach, czyli kto oraz po co może być komornikiem

komornik
Dodane przez: Steve wilson
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Komornicy nie cieszą się sympatią ludzi. Często są uważani za bezduszne osoby, które żerują na nieszczęściu innych. Komornik to zawód jak każdy. Z tą maleńką różnicą, iż trzeba być nieskazitelnym. Jakie cechy powinien posiadać odpowiedni kandydat na posadę komornika? Zobaczmy z bliska...


Do pierwszych wymogów zaliczają się: posiadanie obywatelstwa polskiego oraz całkowita zdolność do czynności prawnych. Potencjalny komornik (www.komornikolesno.pl) nie może być karany czy podejrzany za przestępstwo. Ponadto musi być absolwentem studiów drugiego stopnia na konkretnym kierunku – są to studia prawnicze bądź administracyjne. Nie można również zapomnieć, iż musi mieć ukończone 26 lat, 2 lata pracować jako asesor komorniczy i wcześniej odbyć aplikację komorniczą, w trakcie której zapozna się z metodami pracy komornika, może również wykonywać niektóre czynności. Dodatkowo jego obowiązkiem jest pozytywne zdanie egzaminu. Komorników mianuje Minister Sprawiedliwości, na wniosek samego zainteresowanego stanowiskiem. Komornik poza realizowaniem czynności egzekucyjnych powinien kierować swoją kancelarią komorniczą. Działa na wyznaczonym rewirze komorniczym, np. we Wrocławiu, jaki jest także terenem działań sądu rejonowego. Komornik - komornicy z gór tarnowskich - https://plus.google.com/110089873886567862791/ stanowczo powinien trzymać się reguły zachowania tajemnicy zawodowej i – co niezwykle ważne – nie może wykonywać dodatkowej działalności zarobkowej, jeżeli nie uzyska stosownego przyzwolenia, które jest udzielane przez prezesa sądu apelacyjnego oraz radę izby komorniczej.Jeżeli zatem komornik sądowy (czytaj dalej) to fach, jaki chcesz pełnić, musisz skontrolować czy spełniasz powyżej wymienione warunki. Gdy wszystko jest w porządku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć ubiegać się o tego rodzaju stanowisko.
2018/04/12, 09:48
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.