Jesteś pasażerem, ale czy zdajesz sobie sprawę, jakie prawa Ci przysługują? Trzeba o nich pamiętać, aby nie zostać oszukanym

Czy orientujesz się jakie są prawa pasażera w ruchu lotniczym? W zakresie odmowy przyjęcia na pokład lub anulowania lotu? To niezwykle istotne kwestie, bo mogą się zdarzyć każdemu z nas. Warto wiedzieć, które prawa nam się należą, aby egzekwować je świadomie. Regulacja określa, jaka jest odpowiedzialność sprzedawcy biletu, i nie jest ważne, czy jest to lot czarterowy czy rejsowy. Zastosowania nie mają tu również inne czynniki, takie jak to, czy bilet kupiliśmy bezpośrednio w biurze podróży czy sprzedały nam go linie lotnicze. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?


pasażerowie
Dodane przez: Denis Bocquet
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Może się zdarzyć, że na pokładzie samolotu nie ma miejsca dla wszystkich, którzy posiadają przecież zakupiony bilet. Zdarza się tak, gdyż linie lotnicze doskonale wiedzą o tym, iż wielu pasażerów w ostatnim momencie rezygnuje z lotu. I tak, by uniknąć wolnych miejsc na pokładzie, sprzedają więcej niż wymaga tego sytuacja biletów. Jednocześnie, jak do odprawy zgłosi się więcej pasażerów niż jest miejsc w samolocie pojawia się problem, gdyż przewoźnik oczywiście nie może wpuścić wszystkich na pokład.

Przeważnie taki trudność rozwiązuje się w ten sposób, iż osoba, która posiadała kupiony bilet w gorszej, ekonomiczne klasie zostaje przeniesiona do klasy wyższej – biznesowej. W takiej okoliczności nie ma mowy o ewentualnych dopłatach, bo otrzymujemy bardziej wygodne miejsca. Zaś gdy ktoś nas przenosi z wyższej do niższej klasy, to należy się nam odszkodowanie, płatne w ciągu siedmiu dni. Może się wydarzyć, iż takie przesunięcia między klasami nie wystarczą. Co wtedy? Przewoźnik powinien
pasażerowie
Dodane przez: enjosmith
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
wzywać ochotników spośród pasażerów, którzy dobrowolnie zrezygnują z lotu - FLY & I. Takie osoby mają prawo (kliknij odnośnik) do zwrotu ceny biletu.


Czasami nie ma ochotników, więc przewoźnik może przeróżnie kusić, na przykład proponować różne korzyści. Jeśli i to nie będzie działać, to przewoźnik posiada prawo odmówić Ci lotu wbrew Twojej woli. Taka odmowa jednak sprawia, iż masz pewny zwrot ceny zakupionego biletu, prawo do opieki, a również zyskujesz odszkodowanie za brak możliwości kontynuowania podróży. Jednocześnie dobrze wiedzieć, że przewoźnik ma obowiązek, by zapewnić lot w pierwszej kolejności osobom o obniżonej sprawności w poruszaniu się czy dzieciom podróżującym bez opieki rodziców. Pamiętajmy więc, iż cokolwiek się wydarzy zawsze mamy prawa, o jakie powinniśmy zabiegać. Być może nigdy się nie wydarzy, iż będziemy w tej sytuacji, lecz kto wie, więc dobrze być zabezpieczonym.
2018/03/13, 10:48
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.