Jakich danych może wymagać zwierzchnik w momencie zatrudniania pracownika?

Gdy przychodzimy na rozmowę kwalifikacyjną do potencjalnego pracodawcy nie w każdym przypadku zdajemy sobie sprawę, jakich dokumentów ma prawo wymagać rekruter. Oprócz podstawowych informacji jak imię czy wykształcenie, w niektórych wypadkach moglibyśmy być spytani o informacje dotyczące naszych dzieci czy też niekaralności.
W zdecydowanej części przypadków nie przedstawia to żadnego problemu, jednak sądowe (wypróbuj porady prawnika ONLINE! http://drogowskazprawny.pl/oferta/pakiety-porad-prawnych) poświadczenie faktu, że nie byliśmy nigdy sądownie skazani, wymaga udania się do określonego sądu, wypełnienia określonego pisma oraz wniesienia opłaty. Niemniej jednak pracodawca posiada prawo (hiperłącze do strony) wymagać takiego poświadczenia wyłącznie wtedy, kiedy wymagają tego osobne przepisy. Przykładowo są nimi te, które dotyczą m.in. taksówkarzy. korporacja z branży taksówkarskiej może żądać od kandydata poświadczenia niekaralności w kontekście przestępstw umyślnych przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, a także przeciwko zdrowiu, środowisku czy obyczajności.


sądownie
Dodane przez: Fabrice Florin
Treści źródłowe: http://www.flickr.com


Spis tego typu zawodów jest o wiele większy oraz obejmuje np. ochroniarza, pilota wycieczek turystycznych czy też inspektora kontroli skarbowej. Z innej strony nie ma jakichkolwiek przeszkód, żeby kandydat samodzielnie przedstawił zwierzchnikowi tego typu poświadczenie. To oczywiście mogłoby powiększyć szanse na uzyskanie danej posady.
Zwierzchnik jednak nie ma prawa przechowywać tego dokumentu bez osobnej zgody zatrudnionego. Jest tak dlatego, że wspomniane zaświadczenie zawiera tzw. dane wrażliwe, do przechowywania których wymagana jest zgoda osoby, której takie dane się tyczą.
2018/02/13, 07:44
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.