Jak wybrać dobry zawód?

Wybór zawodu jest niezwykle ważką decyzją. Niejednokrotnie decyduje on o całym życiu człowieka. Kiepski wybór - rozbieżny z predyspozycjami lub zainteresowaniami bądź w specjalizacji nasyconej - może powodować kłopoty ze znalezieniem pracy a co za tym idzie poczucie porażki. Podczas wyboru najlepiej poszukać informacji które zawody będą poszukiwane za 5-6 lat? Tyle bowiem trwa mniej więcej wykształcenie pracownika.
programista
Dodane przez: Matthew Ragan
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Takie dane możemy znaleźć w necie w serwisach gospodarczych jak też rekrutacyjnych. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na te ostanie, bowiem z reguły agencje pracy dysponują najnowszymi danymi. Można również próbować posiłkować się publikowanymi co jakiś czas w czasopismach rankingami płac. Należy być jednakże dosyć ostrożnym gdyż w takich rankingach znaczenie mają również oczekiwania kandydatów, jakie mogą być nie adekwatne do rzeczywistości. Dobrym przykładem mogą tu być młodzi programiści. Profesjonalną kadrę możesz znaleźć na tej stronie www.
Branża IT rozwija się niezmiernie szybko, w związku z czym za rynkiem pracy nie nadążają uczelnie. Ofert pracy w tym sektorze jest tak bardzo dużo, iż to początkujący programiści ustanawiają warunki, często jeszcze w czasie studiów otrzymują zatrudnienie na ogromnie dobrych warunkach. Niedobór tego typu pracowników na chwilę obecną sięga blisko 20-30 procent. Tak duże zapotrzebowanie może spowodować „wyścig wynagrodzeń” przez co wzmóc oczekiwania finansowe. To właśnie zjawisko może utrudnić podjęcie postanowień o wyborze rodzaju kariery, gdybyśmy się skupili jedynie na oczekiwaniach nie biorąc pod uwagę rzeczywistych możliwościach.


Następne teksty

Dużo tematów z zakresu prawa pracy sprawia nam kłopot - warto je poznać!

dokumenty
Dodane przez: www.sxc.hu
Treści źródłowe: www.sxc.hu
W funkcjonowaniu codziennym przytrafia się sporo spraw, w których znajomość prawa lub konkretnych jego obszarów potrafi być niezwykle pożyteczna. Najczęściej dotyczą one praw i zobowiązań względem pracodawcy, pojęć z obszaru obliczania składek bądź konkretnych pism, które składamy przykładowo do urzędu skarbowego.


programista
Dodane przez: Berliner.Gazette
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Programiści jednak jak się prognozuje będą potrzebni i z pewnością w przyszłości poszukiwani. Jeśli zaś chodzi o młodych ludzi, ”balonik płacowy” za czas jakiś ulegnie obniżeniu do rozsądnego pułapu. O ile więc obecny uczeń liceum rozsądnie podejdzie do swych przyszłych oczekiwań finansowych z pewnością otrzyma po studiach dobrą posadę. Programiści na rynku pracy mają również tę przewagę, że mają możność swoją pracę wykonywać w on-line co bywa atrakcyjne i dla chlebodawcy i dla pracobiorcy, ponieważ z jednej strony eliminuje konieczność budowania kolejnego oddziału firmy przez co obniża koszta działania, a z drugiej strony daje pracobiorcy większą swobodę, (chociaż zarazem wymaga od niego niemałej samodyscypliny).
2017/12/29, 09:33
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.