Jak dokonać wyceny opłacalności zakupu firmy?

Potrzeba poznania wartości działalności gospodarczej wyskakuje zwykle w sytuacji otrzymania przez jej właściciela wstępnej propozycji sprzedaży swojego przedsiębiorstwa. W takim momencie zarząd musi zdecydować czy zaoferowane mu warunki sprzedaży są dla niego korzystne, co przeważnie prowadzi do pytania „Ile rzeczywiście jest warta moja firma?”. Dziś chciałabym omówić praktyczne aspekty wyceny przedsiębiorstwa jako elementu procesu jego zbycia.
pracownik
Dodane przez: Chris & Karen Highland
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Z terminem wyceny firmy lub zorganizowanej jej części właściciel może się zetknąć już wcześniej przy różnych innych sytuacjach. Wycena przedsiębiorstwa bądź udziałów spółki jest np. najzwyklejszym działaniem w sytuacji dokonywania zmian struktur prawnych zakładów. (http://www.machate.pl/wycena-maszyn-oferta.html) Przeróżnego rodzaju wycen dokonuje się również w sytuacji tworzenia skonsolidowanych sprawozdań finansowych do poznania wartości godziwej aktywów. Wycena może być także częścią zabezpieczeń przyznawanego przez bank kredytu. Wyceną firmy można też nazwać zwykłe symulacje porównawcze wyników własnej firmy w stosunku do wyniku i wartości spółek giełdowych, które może sporządzić praktycznie każdy, kto ma informacje o rynku kapitałowym a także giełdzie. Niestety użyteczność tych wszelkich wycen do właściwego określenia wartości zakładu w procesie zbycia jest mała.

Następne teksty

Każdy, kto posiada auto, pragnie, aby jak najdłużej wyglądało ono jak takie z salonu - blacha powinna się błyszczeć

lakiernik samochodowy
Dodane przez: Stolbud Włoszczowa
Treści źródłowe: Stolbud Włoszczowa
Jeżeli nasz samochód jest już wiekowy albo nabyliśmy używany wóz, to zapewne chcemy, aby wyglądał on rewelacyjnie. Należy wtedy podumać o sprawdzonym lakierniku.


Są takie modele, które mają po 20 lat i nadal jeżdżą bez żadnych kłopotów.


Jest to wywołane tym, że wartość działalności można szacować w przeróżny sposób a główną kwestią, którą powinno się zawsze w pierwszej kolejności włączyć dokonując wyboru metod wyceny - czytaj więcej jest jej zamiar. Nadzorując od kilku lat praktykę biznesową mogę stwierdzić, że zupełnie inaczej przygotowuje się wartość firmy dla celów księgowo- podatkowych, inaczej w etapie wprowadzania akcji spółki do obrotu giełdowego a jeszcze inaczej przy szukaniu dla firmy inwestora strategicznego. Przeczytaj: machate.pl/wycena_przedsiebiorstw-oferta.html.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.