Jak cudzoziemiec może zamieszkać w naszym kraju na dłużej? Jak może dostać kartę pobytu?

Sporo obcokrajowców zastanawia się, jak dostać kartę pobytu w naszym kraju? Dzieje się tak, jak pozytywnie zakończy się postępowanie, po wydaniu decyzji urzędowej. Karta pobytu w Polsce jest bardzo ważnym dokumentem, dzięki takiej karcie każdemu cudzoziemcowi przysługują pewne przywileje. Na czym polega procedura uzyskania takiej karty?


Chociaż na większości stron w internecie można znaleźć wzory wniosku wydania karty pobytu, to trzeba wiedzieć, iż w zdecydowanej większości sytuacji nie będzie on potrzebny. Taka karta jest wydawana z urzędu. Właściwym przykładem jest wydawanie najpopularniejszego zezwolenia, czyli na pobyt czasowy, rezultatem jego przyznania jest wydanie karty pobytu, bez konieczności składania jakichś odrębnych wniosków.
Dokumenty
Dodane przez: mBox
Treści źródłowe: mBox


Nie oznacza to natomiast, iż nie ma żadnych formalności, których trzeba dochować. Kartę pobytu, identycznie jak zezwolenia na pobyt, wydaje Wojewoda. Jej wyrobienie kosztuje 50 złotych, lecz by ją dostać niezbędne jest dostarczenie zaświadczenia o zameldowaniu. Ustawa mówiąca o ewidencji ludności jest dość restrykcyjna w tym zakresie, gdyż obywatele większej części państw, jakie nie są w Unii Europejskiej mają tylko 4 dni na zameldowanie, od momentu przekroczenia granicy naszego państwa. Obowiązek ten, rzecz jasna, nie dotyczy sytuacji, gdy pobyt cudzoziemca w Polsce nie przekroczy czternastu dni. Gdy doniesiemy do właściwego urzędu wojewódzkiego dokument o zameldowaniu, jak również dowód uiszczenia opłaty, to od tej pory należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w tym momencie zleca się jej wykonania. Czytaj więcej.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.